BLOG

Gündelik Hayatta Sağlık ve Güvenlik

Hayatta sağlık ve güvenlik etmenleri hemen her zaman ve her alanda karşımıza çıkmaktadır.Evde yalnız başına oturan bir insan da kalabalıklar içerisinde çalışan bir kişi de sağlık ve güvenlik unsurlarını hesaba katmadan hareket etmemelidir.

Doğası gereği  i̇nsan toplumsal bir hayat yaşamaktadır ve normal yaşam döngüsü içerisinde kişilerle etkileşime girmekte dolayısıyla sağlık ve güvenlik konularında alışverişte bulunmaktadır.

Bulaşıcı hastalıklar sağlığımıza yönelik bir tehditken en küçük bir ihmali bile es geçmeyen araç trafiği güvenliğimize yönelik günlük risklerden biri haline  dönüşmüştür.

Elektrik kullanımının her geçen gün giderek arttığı toplumumuzda evde bulunan teknolojik aletlerin kullanımı büyük bir dikkat gerektirmektedir. Aksi takdirde hayatı kolaylaştırmayı amaçlayan bu aletler sağlık ve güvenlik için bir risk unsuruna dönüşebilir.

Elektrik çarpması, ütü yanığı gibi şikayetlerle sağlık kurumlarına gelenler azımsanmayacak oranlardadır.

Evde Çocuk Kazaları

Çocuklar, kazalara karşı çaresiz ve korunmasızlar.Bundan dolayı kazalara daha fazla maruz kalıyorlar.Çevrelerinde bulunan nesnelere karşı aşırı ilgi göstermeleri nedeniyle yoğun risk altındalar.Ev aletlerinin kabloları, prizleri, boncuk, misket gibi küçük parçalı oyuncaklar, musluklar, kesici ve delici aletler… gibi doğal ev ortamında bulunan nesneler çocuklar için çok ciddi risk içeriyorlar.

Büyüklerin, çocukların kazaya maruz kalmamaları için, emniyetli hareket ederek çocuğa örnek olmaları, çocukları evde yalnız bırakmamaları gerekiyor.Ev kazalarındaki çocuk yaralanmalarının büyük bir kısmı çocuklar yalnızken oluşuyor.

Ev Hayatında Sağlık ve Güvenlik Tedbirleri

Evde meydana gelebilecek kazalar; yüksekten düşme, zehirlenme, yanık ve yabancı isimlerden kaynaklanan kazalar olabilir.Bu kazalardan korunmak için pencere önünde bulunan koltuk, sandalye, sehpa gibi üzerine çıkılabilecek şeyleri kaldırın.Ayrıca evinizde ranza bulunuyorsa üst katındaki kenar korumalığını mutlaka bulundurun.

Yanıkları önlemek için, kibrit, çakmak gibi yakıcı aletlerin çocukların ulaşamayacakları yerlerde olmasına özen gösterin.Ocağın veya sobanın üzerinde bir şey bulundurmayın.Daha doğrusu kullandığınız tavalar kulpsuz olsun ve ocağın duvara yakın tarafında bulunsun.

Yabancı cisimler de ev kazalarına neden olur.Bunda bebeklerin tat alma duyusu etkilidir.Bebekler gördükleri cisimleri tatmak isteyecektir bu da kazalara yol açar.Çocukların etrafında yutabileceği büyüklükte yuvarlak hatlı cisimlerin bulunmamasına çok dikkat etmelisiniz. Bunların yanısıra toplu iğne, mücevher, düğme, tespih taneleri, pişirmek üzere bir kenara bırakılmış baklagiller, Oyuncaklardan çıkan küçük parçalar, bunlara benzer cisimler oldukça tehlikelidir.

Zehirlenmeler ise temizlik amaçlı kullanılan kimyasallardan yada ilaçlardan kaynaklanıyor. Her evde mutlaka bir ecza dolabı olmalı. Ayrıca temizlik maddelerini i̇çecek şişelerinde saklamalısınız. Çünkü bu çocukların i̇lgisini çekip zehirlemelerine neden olabilir.

Evde elektrikli aletlerden, kesici aletlerden yada başka eşyalardan kaynaklanan kazalar da görülebilir. Bunlara karşı da küçük önlemler alabilir.

Güven

İstanbul Üniversitesi i̇ş sağlığı ve güvenliği koordinatörlüğünün 2013 yılda yaptığı araştırmaya göre sadece İstanbulda 11 büyük hastanenin acil servislerine ev kazaları sebebi ile başvuranların sayısı 11.544, tüm acil hastaların sayısı ise 42.778 dır. Bu rakamın 100'de 34'ün kazaları oluşturuyor.

 

 

 

 

 

Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi,  Günlük Hayatımız ve İş Sağlığı Güvenliği Rehberi ,İBB Basımevi, İstanbul 2016, Sayfa : 26-27